Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas notekūdēņiem
Kad ir izlemts celt jaunu māju vai kādu citu ēku, ir jāievēro tehniskie noteikumi par notekūdeņu novadīšanu, kurus ir izsniegusi vietējā būvvalde. Viens no galvenajiem risinājumiem ir tuvumā atrodamais pašvaldības kanalizācijas kolektors, taču ne vienmēr tāds atrodas, sevišķi tādās vietās, kuras ir salīdzinoši nostāk no centra. Šādos gadījumos galvenā izvēle ir starp izsmeļamo bedri vai arī bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtu. Pēdējais no variantiem ir modernākais un vienlaikus arī videi draudzīgākais.
Izsmeļamās bedres ne vienmēr nodrošina pilnu hermētiskumu, līdz ar to tajās var nokļūt gruntsūdeņi un lietusūdeņi. Tāpat rodas arī papildus izdevumi, lai pasūtītu asenizācijas mašīnu. Jo lielāks ir ūdens patēriņš, jo biežāk to vajadzēs saukt, taču tas ir atkarīgs arī no pašas izsmeļamās bedres tilpuma. Šādu risinājumu var piemērot pirtiņai, dārza mājiņai un citām vietām, kur cilvēku uzturēšanās laiks nav plānots ilgs, taču aizvien biežāk pat šādiem objektiem ir pieejamas bioloģiskās attīrīšanas iekārtas. To attīrīšanas pakāpe ir 95-98% atkarībā no iekārtas tipa un piesārņojuma pakāpes. Darbības gaitā nerodas nekādas nepatīkamas smakas arī vasaras karstākajos mēnešos. Papildus izmaksas sastāda tikai elektrība un papildus iekārtu tīrīšana, kas notiek vidēji reizi gadā. Iekārtas ir ērti uzstādāmas un neaizņem daudz platības, jo tiek ievietotas zem zemes. Augstās kvalitātes materiāli, kas tiek izmantoti to ražošanā nodrošina to, ka tās ir ilgmūžīgas. To kalpošanas laiks var sasniegt 20 – 30 gadus.
Bioloģiskās attīrīšanas iekārtām ir divi tipi: biofiltri un aerotenki. Praktiski to darbības principi ir līdzīgi arī ar līdzīgu gala attīrīšanas pakāpi. Izvēle ir atkarīga no notekūdeņu specifikas, plūsmas mainīguma, novadīšanas iespējām. Izvērtējumu par atbilstošāko risinājumu jāuztic profesionāļiem. Tiks izvērtētas grunts īpašības (gruntsūdens līmenis, grunts sastāvs utt.), paša objekta īpašības (liegumi, aizsargjoslas utt.), notekūdeņu sastāvs (saimnieciskie, rūpnieciskie, komunālie u. c.), attīrīto notekūdeņu izplūdes vieta un montāžas iespējas. Viena no priekšrocībām ir tā, ka ir iespējams izmantot kādu jau esošo tilpni tajā iemontējot iekārtas tehnoloģisko ieliktni.
Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas notekūdeņiem ļauj iegūt lielisku rezultātu praktiski jebkurā objektā. Tiek veikta pilna montāža, būvniecība un nodošana ekspluatācijā. Katra detaļa ir atbilstoša noteiktajiem standartiem, līdz ar to tā spēj ne tikai izturēt Latvijas ģeoloģiskos apstākļus (salu, lietu u. c.), bet arī papildus spiedienu, kas var rasties no gruntsūdeņiem un plūstošajām smiltīm. Jāatceras arī, ka dūņas pilnībā netiek izsūknētas, lai radītu atbilstošu vidi baktērijām, kas attīra ūdeni. Mainīgas slodzes apstākļos var būt nepieciešama notekūdeņu priekšattīrīšana. Tas vairāk attiecas uz sarežģītākiem objektiem kā viesu mājas, kempingi, kafejnīcas un nelielas ražošanas iestādes. Jāatceras, ka iekārtās nedrīkst novadīt toksiskas vielas, tajā skaitā celtniecības atkritumus u. c., savukārt sadzīves ķīmiju drīkst. Tas palīdz regulēt baktēriju koncentrāciju iekārtā, tomēr par jebkuru darbību, kas rada šaubas, ir vēlams konsultēties. Iekārtas var būt aprīkotas ar gaisa pūtēju ar taimeri, kas strādā 12 – 24 h ciklā un palīdz vēl vairāk taupīt elektroenerģiju.
Izvēloties bioloģiskās attīrīšanas iekārtas notekūdeņiem ar profesionālu uzstādīšanu, lielisks rezultāts ir garantēts.