Bruģis ir viens no modernākajiem materiāliem, kas tiek aizvien vairāk izmantots dažādās teritorijās, sevišķi privātmāju celiņos. Tam ir raksturīga ilgnoturība pret vides apstākļiem, nodilumu, iespēja veidot dažādus rakstus no dažādas krāsas, reljefa un lieluma bruģa daļām.

  • Bruģēšāna
  • Bruģēšāna
  • Bruģēšāna
  • Bruģēšāna
  • Bruģēšāna
  • DSCF0588

Bruģi praktiski var ieklāt uz jebkāda veida reljefa un zemes seguma īpatnībām, tikai svarīgi ir pirms tam veikt visus nepieciešamos mērījumus un ieklāt atbilstošu pamatslāni. Visbiežāk ar to tiek noklāti piemājas celiņi un ietves, taču ir paaugstinājusies arī tendence bruģi ieklāt arī daudz lielākās teritorijās kā autostāvvietu, laukumu, gājēju ietvju un ielu izveidē.

Ierīkošanas darbi sākas ar to, ka tiek veikta augsnes norakšana, kā vietā tiek ieklāta smilšu, šķembu un skaloto smilšu kārta. Katra no tām tiek rūpīgi noblietēta. Katras kārtas biezums var mainīties atkarībā no individuāliem apstākļiem – augsnes, mitruma u. c. apstākļiem. Gājēju un vieglo mašīnu piebraucamajiem celiņiem pietiek ar 6 cm biezo bruģakmeni, bet tur, kur ir lielāka intensitāte (piemēram, smagais autotransports), tiek izvēlēts 8 – 12 cm biezs bruģakmens. Lai palielinātu izturību, bruģis parasti tiek likts perpendikulāri plānotajam braukšanas virzienam. Tādā veidā tiek samazināta iesēdumu un rišu veidošanās. Lai starp savienojumu vietām neparādītos dažādas zāles, šķembu slāņa virspusē tiek klāts ģeostikls. Papildus bruģim klāt nāk arī dažādi elementi, kas kalpo gan kā dekors, gan arī funkcionāli. Speciālās apmales nodrošina pret vertikālās un horizontālās stiepšanās iespējamību.
Pastāv arī dažādi bruģu veidi un to ieklāšanas tehnika. Viens no tādiem ir ūdens caurlaidīgs bruģis, kas ir lieliski piemērots gājēju un transporta satiksmei, kas ļauj vienlaikus samazināt ūdens uzkrāšanos. Lietus ūdens notek starp bruģakmens spraugām. Akmens šķembu slāņi zem tā attīra ūdeni pirms tā nonākšanas gruntsūdeņos vai drenāžas sistēmā, tāpēc tas ir videi drošs risinājums. Vēl videi draudzīgāks risinājums ir Eko bruģis. To visbiežāk izvēlas izvietot pie vēsturiskām vietām, iestādēm, autostāvvietām parkos u. c. Tā virskārtā atrodas augsne ar zālāja sēklām. Der atcerēties, ka bruģēšanas darbi būs iespējami tikai pēc tam, kad ir jau iekārtots pārējais dārza vai teritorijas iekārtojums, tajā skaitā dārza apgaismojums, laistīšanas sistēmas, kanalizācija, lietus ūdens aizvadīšanas sistēma, dažādas komunikācijas uz ēkām, vārtiem, nojumēm, pirtīm, dīķiem. Tajā skaitā jābūt arī izveidotām terasēm, pabeigtai žoga konstrukcijai un vārtiem, lai pēc tam nenāktos atsevišķās vietās bruģi demontēt.

Bruģēšana lieliski palīdz dārza vai teritorijas labiekārtošanā vai uzlabošanā. Pateicoties daudzajiem variantiem, to var maksimāli saskaņot un ievērot vienotu stilu. Papildus var tikt bruģēti arī pakāpieni un dažādas citas daļas. Speciāla tehnika un pieredze ļaus vienmēr sasniegt labāko rezultātu. Precīzas bruģēšanas izmaksas ir zināmas pēc tam, kad objekts ir redzēts dzīvē un ir veikti nepieciešamie mērījumi. Pēc tam katrs var izvēlēties sev ekonomiskāko vai praktiskāko risinājumu. Ir iespējams arī izveidot atsevišķas bruģētas daļas, piemēram, divas rindas auto iebraukšanai, pa vidu atstājot zaļo zonu. Bruģis ir stabils materiāls, kurš vienmēr ir aktuāls un videi draudzīgs, tādējādi saglabājoties kā labs risinājums.